AH BİR DE ŞU POPO ACISI OLMASA!

 

acıyor!!

Popo acısı 2popo merhemi

Popo ağrısı hemen hemen bütün bisikletlilerin öyle ya da böyle yaşadığı bir sıkıntı. İyimser bakıldığında sürüşün rahatsızlık vermesinin nedeni, kötümser olanı ise bisikletten tamamen vaz geçmenize neden olabilmesi.

Temel iki nedeni sürtünme ve terleme. Yeni başlayanlar alışık olmadıkları için söz konusu bölgede oluşan sürtünme ve basınçtan daha fazla etkilenirler.

Daha deneyimli bisikletliler daha za yaşarlar bu sorunu, ama hiç yaşamadıklarını söyleyemeyiz. Örneğin efsanevi İskoç yarışçı Sean Kelly 1987 yılında Vuelta a Espana’da yarışın bitimine iki gün kala hem de yarışı lider götürürken yarıştan çekilmek zorunda kalmıştı. Çünkü artık selenin üsütne oturamayacak kadar kötüydü durum.

Nasıl kurtulmalı

Bu dertten kurtulmak için veya daha biraz olsun hafifletmek için birkaç öneri:

Sele seçimi

Bu tabii ki dikkat edilmesi gereken en önemli konu. Ama pek de kolay olduğunu söylemek zor. Seleyle temas eden bölge kişiden kişiye değişmektedir, dolayısıyla bazı denemelerden sonra size uyan seleyi bulmak durumundasınız.

En hafif ve en gösterişli seleler en rahat sele demek değildir. Tom Boonen gibi bir çok profesyonel bisikletlye baktığınızda sponsorlarının en yeni, en hafif, en minimalist modelleri yerine genellikle azıcık daha geniş ve daha ağır olanları tercih ettiklerini görürsünüz. Günde 7 saate kadar uzanan süreleri bisiklet üzerinde geçiriyorsanız selenin bir kaç gram ağır olmasının karşılığını daha az acı yaşayarak alırsınız.

Pozisyonunuz

Size uygun bir bisiklet büyüklüğü ve doğru ayarlanmış sele yüksekliği acınızı en aza indirmenizi sağlayacaktır.

İyi bir ped tercih edin.

Ayrıca teninize doğrudan temas eden bölüm ise taytınızdaki peddir. Ped seçimi sele seçimi kadar önemlidir. Genel olarak pahalı taytlar daha kaliteli malzemeden yapılır ve daha detaylı tasarım unsurları kullanılmıştır. Dikişsiz veya çok az dikişli olanları tercih edin.Bu sayede daha az tahriş yaşarsınız.

Ped kremi

Ayrıca bir çok profesyonel ped kremlerine çok güvenirler. Bu kremler iki işi birden görürler. Birincisi şişmelere yolaçabilen bakterileri öldürürler,
İkincisi, kaydırıcı görevi görerek sürtünmeyi ve dolayısıyla tahrişi azaltırlar.
Temiz olmalarına özen gösterin.

Kuru havada kolay bir sürüş yapmış olsanız bile taytınızı asla iki gün üst üste kullanmayın. Sürüş biter bitmez duşunuzu alın ve normal kıyafetlerinizi giymeden önce tamamen kurulandığınızdan emin olun. Taytınızı çok iyi yıkayın ve tekrar giymeden önce tamamen kuru olduğundan emin olun.

Popo ağrısı durumunda ne yapmalı

Çok ağrınız varsa bisiklet kullanma sürenizi veya profesyonelseniz antrenman sürenizi azaltın; eğer durum çok kötüyse acınız azalıncaya veya bitinceye kadar bisiklet kullanmayın. Aksi taktirde durum daha da kötüleşebilir.

Kaynak: http://www.bikeradar.com Makalenin orijinali Triathlon Plus dergisinde yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s